i jej wymierne rezultaty


Польская операция НКВД.„OPERACJA POLSKA” NKWD 1937–1938

Operacja Polska - operacja NKWD była masową akcją represyjną NKWD ZSRR wobec obywateli narodowości polskiej mieszkających w Związku Radzieckim.
W tej akcji represjonowano nie tylko Polaków, ale oprócz nich byli też Niemcy, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini i Żydzi.
Realizowana była zgodnie z rozkazem nr 00485 z dnia 11 sierpnia 1937 r. w latach 1937-1938 i stanowiła element tzw. polityki.
Wielki Terror - to był okres, w którym represje Stalina osiągnęły największą intensywność.
Według dokumentów NKWD aresztowano 143 810 osób, z czego 139 835 uznano za winne, 111 091 osób skazano na śmierć, resztę zesłano do łagrów.
„Operacja polska” była największą z szeregu tzw. „operacji narodowych NKWD” przeprowadzonych w latach 1937-1938. Do więzienia trafiło 16% ogółu Polaków mieszkających w ZSRR.



O operacji Polskiej pierwszy mówił rosyjski Memorał (1*).

Po zakończeniu wojny radziecko-polskiej 1920 r. i wymianie jeńców na terytorium ZSRR żyło około 1 100 000 - 1 200 000 Polaków. Większość z nich (900–950 tys.) to mieszkańcy Ukraińskiej УССР и БССР, około 80% stanowili potomkowie chłopów przesiedlonych w czasie kolonizacji polskiej XVII-XVIII w.

Traktat ryski kończący wojnę polsko-bolszewicką z lat 1919–1920, ustalał przebieg granic oraz regulował sporne dotąd kwestie. Mimo zwycięskiej wojny pozostawiono ponad milion Polaków po drugiej stronie, w zasadzie nie zabezpieczając ich, bo drobny zapis w traktacie, można powiedzieć że był martwym zapisem.
Mińsk i nieopodal Kuropaty, Kamieniec Podolski, będący Polskimi miastami, stały się jednocześnie grobem dla Polaków. Warto przypomnieć że z tych miast, które znajdowały się w rękach Polaków po wojnie z bolszewikami, Polacy dobrowolnie się wycofali.

Jak by nie patrzeć na traktat ryski, odpowiedzialność nie może spaść na stronę Polską, od traktatu ryskiego, do czasów Jeżowa, aktualnego pupila Stalina minęło 16 - 17 lat. Z drugiej strony Polacy nie byli mordowani tylko na Podolu czy Mińszczyźnie, byli mordowani na Syberii, na Kaukazie, w Moskwie, Leningradzie... byli mordowamni... w Rosji.

We wrześniu 1935 r. w największych miastach СССР miała miejsce fala aresztowań, które według oficjalnej wersji miały położyć kres ПОВ (Польской организации войсковой). Równolegle z tą akcją rozpoczęła się likwidacja polskiej autonomii regionalnej.

Polska operacja była drugą z szeregu ogólnokrajowych operacji NKWD w latach przedwojennych i uzasadniana była obawą przed „piątą kolumną”. Zatrzymano następujące kategorie osób: członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej,  jeńców wojny polsko-sowieckiej, którzy pozostali w ZSRR, imigrantów, uchodźców politycznych z Polski (członków Polskiej Partii Komunistycznej), członków Polskiej Partii Socjalistycznej.

Rozkaz operacyjny NKWD ZSRR nr 00485, o rozpoczęciu „polskiej” operacji zawierał główne postanowienia, które stały się podstawą kolejnych, podobnych rozkazów. Rozpoczęcie akcji neutralizacji elementu polskiego zaplanowano na 20 sierpnia 1937 r. Na „oczyszczenie” przeznaczono dokładnie trzy miesiące. Zarządzenie przewidywało pozasądowe rozstrzyganie spraw aresztowanych według list z przedstawieniem istoty zarzutów. Wszystkich aresztowanych, w związku z ujawnieniem ich winy w toku śledztwa podzielono na dwie kategorie:  do pierwszej zaliczano personel szpiegowski, sabotażowy, sabotażowy i powstańczy polskiego wywiadu, który podlegał egzekucji, do drugiej kategorii - „mniej aktywnych”, którzy byli zagrożeni karą pozbawienia wolności w więzieniach i obozach na okres od 5 do 10 lat.

Pierwsze trzy tygodnie „Operacji Polskiej” przyniosły wymierne rezultaty. Komisarz Ludowy Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaj Jeżow
Krwawy klasnolud... Krwawy karzeł Stalinaw swoim raporcie dla Stalina (który go pozbawił stanowisk i kazał go zamordować, prywatne zdanie autora) poinformował o zidentyfikowaniu ponad 23 tys. „polskich szpiegów” i przytoczył dane dotyczące aresztowanych, którzy przyznali się do winy. W Moskwie robił to co piąty zatrzymany, na Ukrainie co siódmy, a w Leningradzie co trzeci. Dane te nie dotyczyły oczywiście faktycznej obecności polskich agentów w niektórych rejonach kraju, ale metod stosowanych w celu wymuszenia na aresztowanych przyznania się do winy.
Tam, gdzie funkcjonariusze NKWD nie wahali się przed użyciem bezlitosnych środków przemocy fizycznej, tam odsetek osób przyznających się do winy był większy
.

Pomyślmy, bo wątek już podnosiłem, ponad 23 tysiące szpiegów.
To jest niemożliwe!!!
Takich liczb by nawet idiota nie przyjął, Stalin jednak, a chyba idiotą nie był, przyjął z zadowoleniem.

Skoro przyjął, to nie mogło chodzić o żadnych szpiegów, wywrotowców, powstańców.
Indianom w Ameryce Północnej odebrano ziemie i srogo za to odbieranie płacili Indianie.

Co odebrali Polakom...
Według dokumentów NKWD aresztowano 143 810 osób, z czego 139 835 uznano za winne, 111 091 osób skazano na śmierć, resztę zesłano do łagrów.
nic, bo i nic Polacy nie mieli.

Czy logicznym wnioskiem będzie ten, że ktoś zwyczajnie jak zwyrodnialec lubił mordować!? Niezależnie swojego czy obcego.
A inny wniosek!?
Kraj pełen terroru, gdzie każdy, nawet na wysokim stanowisku, musi się stale obawiać, o życie swoje, życie rodziny i właśnie dlatego nie cofnie się przed żadną zbrodnią, jest wymarzonym krajem!?

Nikt, przez tyle lat nie skorzystał z rozwiązania znanego w historii:
"w wieku 28 lat cesarz Kaligula został zamordowany. Oficerowie jego gwardii, m.in. Kasjusz Cherea i Korneliusz Sabinus zadali mu około trzydzieści pchnięć noża".

Dlaczego!? Niech się nad tym zastanowią pragmatycy, nim duch Stalina, czego im nie życzę, ich dopadnie!


By nie umknęło nikomu:

Rosjanie nie są tu w żadnym stopniu winni, Rosjanie podobnie jak i każdy inny naród, doznali takich samych, jeśli nie większych krzywd od "sovietów".
Warto dodać, że Stalin to nie Rosjanie.


Relacje świadkówMiejsca pamięciOfiary antypolskiego terroru w Związku Sowieckim 1934-1938Operacja Polska, multimediaOperacja Polska, zdjęcia ofiarOperacja Polska, zdjęcia oprawcówOperacja Polska - linki


Spotkanie NKWD poświęcone przeprowadzeniu masowych represji ZSRS, czerwiec 1937 r. Ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRS Nikołaj Jeżow (piąty od lewej w dolnym rzędzie) na spotkaniu poświęconym wprowadzeniu masowych represji. Fot. Centrum Naukowo-Informacyjne „Memoriał” w Moskwie.

Według stanu na 10 września 1938 r. skazano 103 489 osób:

w tym 84 471 na śmierć,

a ogółem, według badań rosyjskiego stowarzyszenia praw człowieka Memoriał,

od 25 sierpnia 1937 r. do 15 listopada 1938 r.:  aresztowano – 143 810 osób,

spośród nich 139 835 uznano za winnych,

skazani na śmierć – 111 091 osób,

10 lat więzienia w obozie – 25 967 osób,

od 5 do 8 lat pozbawienia wolności w obozie – 2224 osoby,

3 lata więzienia w obozie – 153 osoby,

wygnanie lub deportacja – 400 osób (po zakończeniu „akcji polskiej” oznaczało to często zwolnienie i pobyt pod stałym nadzorem policji).


Sąd to może zamknąć dowolne stowarzyszenie, internet jednak nie zapomina, mając ten Sąd Najwyższy Rosji ma w nosieSPRAWOZDANIE KOMISJI KC KPZR DLA PREZYDIUM KC KPZR W SPRAWIE USTALENIA PRZYCZYN MASOWYCH REPRESJI WOBEC CZŁONKÓW I KANDYDATÓW NA CZŁONKÓW KC KPZR WYBRANYCH NA XVII Zjeździe PARTII

---
1* Ciekawosta z przed trzech lat.

Rok 2021. Sąd Najwyższy Rosji nakazał likwidację Stowarzyszenia Memoriał (choć ru.wikipedia twierdzi, że była to decyzja Sądu Miejskiego w Moskwie).
Mimo, że ТАСС-ДОСЬЕ, twierdzi, że to jedna Sąd Najwyższy: "28 декабря 2021 года Верховный суд России принял решение о ликвидации Международного историко-просветительского, благотворительного и правозащитного общества "Мемориал" (признано в РФ иноагентом)".
Przedstawiciele organizacji poinformowali, że będą nadal działać bez podmiotów prawnych.
W czasie ponad 30 lat działalności dążyło ono do opisania i upamiętnienia ogromu zbrodni popełnionych przez reżim komunistyczny w ZSRS.
Stowarzyszenie Memoriał. Ponad 30 lat na straży pamięci historycznej


Prof. W. Materski: Memoriał mówił prawdę nie o Rosji, ale o opresyjnym systemie (który jak widać nadal nadal w Rosji trwa).
---
@dżon




Оперативный приказ Народного комиссара внутренних дел Союза ССР Николая Ежова № 00485. 11 августа 1937 г. о польской национальной операцииRozkaz Nr. 00485