to pomysł GIS na walkę z rosnącym odsetkiem osób, które decydują się nie szczepić dzieci
Powstaje już rejestr niezaszczepionych dzieci. Dotąd zbierano jedynie dane dotyczące odmów rodziców, ale nie było bazy danych dzieci bez szczepień.
Mandat za brak szczepienia ma zastąpić grzywnę, która w procedurze nakładana jest nawet przez kilka lat. GIS już obecnie tworzy rejestr dzieci niezaszczepionych. Dotąd zbierane były tylko odmowy rodziców. Jak przekonuje szef GIS, dr Paweł Grzesiowski, zmiany są potrzebne, bo liczba odmów szczepień rośnie lawinowo.
Nie bo liczba chorych dzieci z powodu tego nie zaszczepienia się powiększa, tylko to rośnie liczba odmów. Pan doktor, nie poparł zamiarów, żadnymi wskaźnikami, choćby zwiększonej śmiertelności dzieci, nie mówiąc już o zwiększonej liczbie dzieci chorujących na cokolwiek.
W takim razie można dojść do wniosku, że:
1) zbyt wiele szczepionek zostaje niewykorzystanych, co niesie za sobą ich utylizację oraz straty tych co je produkują,
2) zbyt wiele dzieci jest zdrowych, co również powoduje straty u tych co leki produkują, bo są zbędne,
3) zbyt mało dzieci chodzi do panów doktorów do doktorek, co oczywistym jest, że powoduje u nich brak zajęcia, co jak wyżej przekłada się na straty.
Mandat za brak szczepienia zamiast grzywny dla rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci, miałby być szybszym i skuteczniejszym środkiem dyscyplinującym. Obecnie obowiązuje karanie wysokimi, sięgającymi nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych grzywnami. Jednak proces nakładania kary jest bardzo długi, przez co rzadko faktycznie ktokolwiek otrzymuję grzywnę za brak szczepienia.
Główny Inspektorat Sanitarny chce zmienić sposób karania za brak szczepienia dzieci. Dr Paweł Grzesiowski, który stoi na czele GIS, wskazuje, że karanie za brak szczepienia mandatem miałoby odbywać się natychmiastowo.
- Dzisiaj kary grzywny za nieszczepienie wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych. My proponujemy mandaty w wysokości kilkuset złotych, egzekwowane prawie natychmiast, w zwykłej procedurze mandatowej.
Rejestr niezaszczepionych. GIS już tworzy bazę danych.
GIS przygotował jednak nie tylko zmianę systemu kar nakładanych za brak szczepienia. Do końca 2023 roku zbierano jedynie informacje o tym, którzy rodzice odmówili szczepienia. Tymczasem obecnie inspektorat pracuje nad bazą danych dzieci, które nie zostały zaszczepione.
- Po raz pierwszy w Polsce będziemy mogli, dosłownie za kilka tygodni, określić, które dziecko, jakich szczepionek nie dostało - podkreśla dr Grzesiowski.
Na razie GIS chce wykorzystać rejestr, aby dotrzeć do rodziców i zachęcić ich do wykonania szczepień. Jednak zmiany w walce z odmową szczepień są szykowane jeszcze na 2024 rok. Obecnie od nałożenia kary za niezaszczepienie do jej ściągnięcia mija nawet kilka lat.
Rośnie liczba odmów szczepień. 10 tys. odmów więcej co roku
Lawinowo rośnie liczba odmów szczepienia dzieci. Statystyki, zapewne zaniżone mówią, że w 2003 było ich 3077, podczas gdy 20 lat później w 2023 roku to już ponad 87 tys. odmów. Od 2017 roku ich liczba rośnie o 10 tys. rok do roku.
Statystyki te nie są jednak zestawione ze statystykami wzgędem śmiertelności lub zachorowań naszych dzieci.
Jak zadeklarował Paweł Grzesiowski, GIS chce, aby mandaty za brak szczepienia mogły być nakładane bezpośrednio przez sanepid. W takim wypadku kara będzie bardziej odczuwalna i bardziej odstraszająca, bo natychmiastowa.
---
@dżon
ZGŁOŚ NADUŻYCIE