Minister Medinski, Konstantin Rotikov, autor książki poświęconej homoseksualistom w Sankt Petersburgu
Kopernik była kobietą a Czajkowski niemal na pewno nie był gejem.
Historycy zajmujący się muzyką i muzykami dawno temu ustalili, że wielki rosyjski kompozytor Piotr Czajkowski był gejem. Ale...
...nowa ustawa wymierzona przeciw szerzącym homoseksualną propagandę skłoniła ministra kultury Federacji Rosyjskiej Vladimira Medinskiego do podzielenia się ze światem pewnym myślowym eksperymentem.
Autor „Jeziora Łabędziego” po prostu był typem samotnika, któremu nie udało się spotkać odpowiedniej kobiety, z czego nie wynika, to co ustalili historycy zajmujący się muzyką. Taka wypowiedź ministra związana była z filmem poświęconym życiu kompozytora, który ostentacyjnie pomija wszystko co w biografi Czajkowskiego związane mogło być z jego preferencjami seksualnymi.
Scenarzysta filmu wraz z ministrem Medinskim zgodnie twierdzą, że Czajkowski nie był gejem a film powinien skupić się na sportretowaniu geniusza i wielkiego Rosjanina a nie dawać wiary plotkom i pomówieniom.
Innego zdania jest Konstantin Rotikov, autor książki poświęconej homoseksualistom w Sankt Petersburgu.
Jego zdaniem homoseksulność Czajkowskiego jest historycznym faktem, potwierdzonym w wielu pismach kompozytora i jego przyjaciół.
Minister jednak pozostaje nieugięty.
„W przypadku Czajkowskiego jego homoseksualność jest tak dobrze udokumentowana w jego własnych pismach i pismach innych osób, że sugerowanie, że jest inaczej, jest po prostu niedorzeczne” - powiedział autor Konstantin Rotikov, który napisał historię gejowskiego Petersburga. „To fakt historyczny. Historia nie zmienia się tylko dlatego, że próbujemy dziś forsować określony program”.
Medinsky powiedział, że film powinien opowiadać o życiu Czajkowskiego jako „geniusza” i „wielkiego rosyjskiego kompozytora”, a nie skupiać się na „plotkach” na temat jego życia prywatnego. Inni twierdzą, że dowody to znacznie więcej niż plotki. „Sugerowanie, że nie był gejem jest podobne do sugerowania, że nie był dobrym kompozytorem” - powiedział Rotikov. „Przypuszczam, że można próbować, ale trudno byłoby przekonać ludzi, by ci uwierzyli”.
Czy Czajkowski był gejem? Jak Rosja przez stulecie ukrywała seksualność kompozytora.
Piotr Iljicz Czajkowski, często nazywany Piotrem Czajkowskim, jest jednym z największych rosyjskich dzieł eksportowych. Skomponował „Jezioro łabędzie”, „Dziadka do orzechów” i „Śpiącą królewnę”, prawdopodobnie największe balety na świecie, które do dziś odnoszą sukces w wielu teatrach. Jego kompozycje rok w rok wypełniają londyńską Royal Albert Hall.
Pomimo tego, że był pierwszym rosyjskim kompozytorem, który zyskał światową popularność, naród, w którym się urodził, spędził ponad 100 lat na ukrywaniu prawdy o jego życiu.
Historycy i badacze klasyczni niemal jednogłośnie się z tym zgadzają - o czym świadczą listy i pamiętniki, w tym listy do jego brata, Modesta, który również był gejem.
Według biografa Johna Wileya, Czajkowski był otwartym gejem przez całe życie, feminizując imiona młodych mężczyzn, z którymi się spotykał, a także odnosząc się do siebie jako „Petrolina”. Autor Konstantin Rotikov, który napisał gejowską historię Petersburga, powiedział: „W przypadku Czajkowskiego jego homoseksualność jest tak dobrze udokumentowana jego własnymi pismami i pismami innych, że sugerowanie, że jest inaczej, jest po prostu niedorzeczne”.
Pomimo wielu dowodów, sowiecka Rosja postanowiła stłumić prawdę, przepisując życie kompozytora na nowo, co trwa do dziś.
W 2013 roku rosyjski scenarzysta pracujący nad finansowaną przez rząd biografią kompozytora wywołał furorę, gdy zaprzeczył, że kompozytor był gejem.
Yuri Arabov powiedział, że film biograficzny nie będzie skupiał się na seksualności kompozytora, ponieważ „nie jest faktem, że Czajkowski był homoseksualistą”.
„Tylko filistrzy tak myślą”, stwierdził scenarzysta, dodając: „To, w co wierzą filistrzy, nie powinno być pokazywane w filmach.
„Był osobą bez rodziny, która utknęła w przekonaniu, że rzekomo kocha mężczyzn”.
W Rosji istnieją przepisy przepisów zakazujące „promowania” związków homoseksualnych, podpisane przez Władimira Putina.
Jak zauważył wówczas Stephen Fry, prawo było tak represyjne i ekstremalne, że: „Każde stwierdzenie, na przykład, że Czajkowski był gejem, a jego sztuka i życie odzwierciedlają tę seksualność i są inspiracją dla innych artystów homoseksualnych, byłoby karane więzieniem”.
Uważa się, że odniesienia do homoseksualności Czajkowskiego mogłyby narazić film na działanie krajowych przepisów antygejowskiej propagandy, dlatego też zostały one usunięte z oryginalnego scenariusza.
W odpowiedzi na te zarzuty, Władimir Putin zaskoczył wielu, powołując się na znaczenie kompozytora w rosyjskiej kulturze jako „dowód”, że Rosja nie jest homofobiczna.
Putin powiedział Associated Press: „Prawdę mówiąc, nie kochamy go z tego powodu, ale był wielkim muzykiem i wszyscy kochamy jego muzykę”.
Ale nawet rosyjski minister kultury, Vladimir Medinsky, próbował zaprzeczyć temu faktowi, twierdząc, że „nie ma dowodów” sugerujących, że był homoseksualistą.
Pan Medinsky twierdził, że Czajkowski był po prostu samotnym starcem, któremu, jak powiedział, „nie udało się ożenić”.
Sanacja prawdy i intensywne oczekiwania heteroseksualności nie były obce Czajkowskiemu za jego życia. W wieku 36 lat poślubił kobietę, podążając za bolesną presją społeczną otaczających go osób. W rozdzierającym serce liście do swojego brata geja - który żył otwarcie z własnym chłopakiem - Czajkowski napisał:
„Przechodzę teraz przez bardzo krytyczny okres w moim życiu. Później omówię więcej szczegółów, ale na razie powiem ci po prostu, że zdecydowałem się ożenić. To nieuniknione. Muszę to zrobić, nie tylko dla siebie, ale dla ciebie, Modeste i wszystkich, których kocham. Myślę, że dla nas obojga nasze usposobienie jest największą i najbardziej niemożliwą do pokonania przeszkodą na drodze do szczęścia i musimy walczyć z naszą naturą najlepiej jak potrafimy”.
Dodał: „To przerażające, że ci, którzy mnie kochają, czasami się mnie wstydzą”.
„Krótko mówiąc, szukam małżeństwa lub jakiegoś publicznego zaangażowania z kobietą, aby zamknąć usta różnym godnym pogardy istotom, których opinie nic dla mnie nie znaczą, ale które są w stanie wywołać niepokój u bliskich mi osób”.
Czajkowski zmarł nagle jesienią 1893 roku, w wieku 53 lat, a przyczyną śmierci była cholera. Jednak wiele osób podejrzewa, że odebrał sobie życie, ponieważ wiadomość o romansie z własnym siostrzeńcem zszokowała jego krewnych. Kiedy znajomi dowiedzieli się o kazirodczym, homoseksualnym romansie, w pogardzie natychmiast napisali do cara, aby poinformować go o zachowaniu Czajkowskiego. W rezultacie Czajkowski został wezwany na „sąd honorowy”, gdzie ośmiu byłych uczniów poddało go pięciogodzinnej intensywnej dyskusji na temat jego przyszłości.
Pod koniec spotkania uzgodniono ponoć, że popełni samobójstwo.
W ciągu dwóch dni od „sądu” rozeszły się wieści o jego widocznej cholerze i szybko zmarł.
Chociaż historycy coraz częściej przypisują samobójstwo jako przyczynę śmierci, prawda może nigdy nie zostać poznana.
Wiemy natomiast, że Piotr Iljicz Czajkowski przyniósł radość milionom, jeśli nie miliardom ludzi.
To wielka szkoda, że do dziś rosyjskie społeczeństwo celebruje jego twórczość, zaprzeczając jednocześnie prawdzie o człowieku, który im ją dał.
---
Kopernik była kobietą a Czajkowski niemal na pewno nie był gejem.Tchaikovsky not gay? Here's some more musical shocks for you.Tchaikovsky was not gay, says Russian culture minister.Tchaikovsky was not gay: Russian culture minister
---
@dżon
Masculine Purity and “Gentlemen's Mischief”: Sexual Exchange and Prostitution between Russian Men, 1861-1941Rosyjska kultura lezbijsko-gejowska
ZGŁOŚ NADUŻYCIE