Rosja zwiększa wydatki na obronność o jedną czwartą w przyszłym 2025 r.


Taki wzrost jest nowym w epoce poradzieckiej rekordem. Przyczyną tego wzrostu jest niezaprzeczalnie trwająca wojna na Ukrainie. Zgodnie z projektem budżetu, Rosja zwiększy wydatki państwa na obronę narodową o jedną czwartą w 2025 r., do 6,3% produktu krajowego brutto. Wydatki na obronę wzrosną do 13,5 bln rubli (145 mld USD) w 2025 r., czwartym roku tego, co Rosja nazywa nie wojną, a „specjalną operacją wojskową”, o 25 procent w porównaniu z rokiem 2024, tak wynika z dokumentów opublikowanych w poniedziałek.

Wydatki na obronę będą stanowić niemal 1/3, 32 procent wszystkich wydatków na 2025 r., które wyniosą 41,5 bln rubli (446 mld USD). Projekt budżetu został oficjalnie przedłożony w poniedziałek Dumie Państwowej, niższej izbie parlamentu, do przeglądu. W zeszłorocznym projekcie rząd pierwotnie planował zmniejszyć wydatki na obronność o 21 procent. Skala założeń pokazuje jak planiści koncentrują się na wojsku. W 2022 roku, w którym rozpoczęła się wojna na Ukrainie, Rosja wydała na obronność 5,5 bln rubli (59 mld USD).

„Środki zostaną przeznaczone na wyposażenie sił zbrojnych, niezbędną broń i sprzęt wojskowy, wypłatę wynagrodzeń wojskowych oraz wsparcie przedsiębiorstw przemysłu obronnego” - poinformowało w oświadczeniu rosyjskie Ministerstwo Finansów. Około 10 procent wydatków na obronność zostanie przeznaczone na wypłaty dla personelu wojskowego, które również osiągnęły najwyższy poziom w okresie poradzieckim, a minimalna roczna pensja w pierwszym roku służby na linii frontu sięga 3,25 miliona rubli (34 945 USD).

Wydatki państwa na bezpieczeństwo narodowe są odrębną pozycję od wydatków na obronę narodową i obejmują również finansowanie wojska i agencji bezpieczeństwa, wyniosą 3,5 bln rubli (38 mld USD) w 2025 roku. Całkowite wydatki państwa na obronę i bezpieczeństwo wyniosą 17 bilionów rubli (183 mld USD), czyli prawie 41% całkowitych wydatków. Stanowi to osiem procent PKB kraju.

Najwyższe wydatki w erze postsowieckiej
Udział w PKB jest porównywalny z szacowanym udziałem wydatków wojskowych w późnych latach sowieckich, kiedy Związek Radziecki toczył wojnę w Afganistanie, utrzymując znacznie większy arsenał nuklearny. Wydatki na obronę przekroczą dwukrotnie kwotę przeznaczoną na potrzeby społeczne, które np. obejmują emerytury, prognozowane na 6,5 bln rubli (70 mld USD) w 2025 roku.

Rząd przeznaczy 1,58 bln rubli (17 mld USD) lub 0,7% PKB na edukację i 1,86 bln rubli (20 mld USD) lub 0,87% PKB na opiekę zdrowotną w 2025 roku. Podniesiona została prognoza deficytu budżetowego na 2024 r. do 1,7% PKB, w porównaniu z poprzednią prognozą 1,1% i początkową 0,9%. Deficyt budżetowy na 2025 r. ma wynieść 0,5% PKB.

Oczekiwane dochody z ropy i gazu dla budżetu państwa spadną w latach 2025-2027 ze względu na niższe ceny surowców i zmiany w systemie podatkowym. Według ministra finansów Antona Siluanova, udział ropy i gazu w dochodach budżetu państwa wyniesie 27 procent całkowitych dochodów budżetowych. „To najmniej, biorąc pod uwagę lata poprzednim ale i dobrze, ponieważ Rosja odchodzi od uzależnienia od ropy i gazu w planach budżetowych” - powiedział Siluanov w telewizji państwowej.


Jedni wojnę prowadzą, każdy, za nią zmuszony jest płacić
Projekt budżetu odzwierciedlał wszystkie instrukcje Putina dla rządu, powiedział Pieskow. W dokumencie odnotowuje w szczególności sferę społeczną i „znaczące środki wzmacniania zdolności obronnych kraju” do zadań operacji wojskowej.


Nie zależnie od wydatków na obronność (ponoć własne interesy), Rosja wzrocowo współpracuje w sprawie Covid-19 (wspólne interesy)!?
Pracodawcy otrzymali zalecenia dotyczące zapobiegania grypie i ostrym infekcjom dróg oddechowych.
Główny Państwowy Lekarz Sanitarny podjął uchwałę w sprawie zapobiegania ARVI, grypie i COVID-19 w nadchodzącym sezonie epidemicznym.
Dokument zawiera w szczególności zalecenia dla szefów organizacji (Uchwała Głównego Państwowego Lekarza Sanitarnego Federacji Rosyjskiej z dnia 17 czerwca 2024 r. nr 7 (zarejestrowana w Ministerstwie Sprawiedliwości w dniu 15 lipca 2024 r.)):

1) zorganizować szczepienia pracowników,
2) w okresie grypy, ostrych wirusowych infekcji dróg oddechowych, nowej infekcji koronawirusem (COVID-19) zaleca się: kontrolę temperatury ciała pracowników przed dopuszczeniem ich do stanowisk pracy oraz w ciągu dnia pracy (zgodnie ze wskazaniami) z wykorzystaniem urządzeń do pomiaru temperatury ciała metodą bezkontaktową (termometry elektroniczne, termometry na podczerwień, kamery termowizyjne) lub kontaktowe, z niedopuszczeniem lub obowiązkowym wykluczeniem z miejsca pracy osób z podwyższoną temperaturą ciała i z objawami choroby zakaźnej.
3) należy zapewnić pracownikom pracującym z osobami postronnymi środki ochrony osobistej (maski medyczne, respiratory, w razie potrzeby rękawice) i środki antyseptyczne do skóry.
4) zorganizować środki dezynfekcji w miejscach publicznych i transporcie publicznym zgodnie z reżimem wirusowym.

Próba nowej szczepionki przeciwko Covid-19 zakończy się w 2025 r
Trzecia faza badań klinicznych nowej szczepionki na koronawirusa „Gam-VLP-multivac”, opracowanej przez naukowców z Centrum Badawczo-Rozwojowego Gamaleya, zostanie zakończona pod koniec 2025 roku. Tatyana Grebennikova, kierownik Wydziału Szczepionologii Molekularnej i Immunodiagnostyki Centrum, doktor nauk biologicznych, członek korespondent Rosyjskiej Akademii Nauk, powiedziała TASS. „Badanie kliniczne [szczepionki] zostanie zakończone pod koniec 2025 roku. To jest trzecia faza - ostatnia faza”. Dodała, że szczepionka jest prezentowana w dwóch formach - iniekcyjnej i donosowej. Każda z nich zostanie przetestowana na 3000 ochotników. „Szczepionka wykazała dobry profil bezpieczeństwa i immunogenności. A teraz będziemy ją szeroko testować”. Powiedziała, że nowa szczepionka różni się od innych szczepionek ośrodka, takich jak Sputnik V i Sputnik Light, tym, że zawiera wiele antygenów - po immunizacji powstaną przeciwciała o szerokim spektrum działania, a szczepionka będzie chronić przed kilkoma odmianami koronawirusa, w tym Omicron. 

---
Polska - w 2025 roku wydatki na obronę narodową będą rekordowe i wyniosą aż 186,6 mld zł. To o 28,6 mld zł więcej niż w obecnym 2024 roku. - podkreślił podczas konferencji prasowej Donald Tusk. Planowane wydatki na polskie wojsko, w tym uposażenia dla żołnierzy zawodowych, wyniosą 4,7% PKB.

Kilka dni temu administracja amerykańskiego prezydenta przedłożyła Kongresowi projekt budżetu Stanów Zjednoczonych na fiskalny rok 2025 (rozpoczyna się w październiku br.). Z budżetu USA mającego wynosić 7,3 bilionów dolarów, prawie 850 miliardów ma być przeznaczone na wydatki Departamentu Obrony. Jak konkretnie mają przedstawiać się koszty Pentagonu?

Russia to hike defence spending by a quarter in 2025Работодателям даны рекомендации по профилактике гриппа и ОРВИИспытания новой вакцины от ковида завершатся в 2025 годуOdpowiedzialny, ale hojny – budżet na 2025 rok przyjętyDepartment of Defense Releases the President's Fiscal Year 2025 Defense Budget
---
@dżon

... integralny (zbiorowy) świat tak już działa, nawet budżet planowany jest mniej więcej w tym samym czasie... czy aby nie dlatego, by się nie rozjechał!? By rachunki się zgadzały!?