i finansowaniu terroryzmu


Czym jest AMLA!?

Urząd ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
W lipcu 2021 r. Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie ustanowienia nowego organu UE ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AMLA). Była to część pakietu legislacyjnego mającego na celu wdrożenie planu działania na 2020 r. na rzecz kompleksowej polityki Unii w zakresie zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. AMLA będzie centrum zintegrowanego systemu składającego się z samego organu i organów krajowych państw członkowskich posiadających mandat nadzorczy w zakresie AML/CFT. Wspierałby również unijne jednostki analityki finansowej i ustanowiłby mechanizm współpracy między nimi. W Parlamencie Europejskim sprawa została skierowana do Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Po osiągnięciu wstępnego porozumienia w sprawie AMLA w grudniu 2023 r., Parlament i Rada podjęły decyzję w sprawie lokalizacji siedziby Urzędu (Frankfurt) w lutym 2024 r. Rozporządzenie (UE) 2024/1620 zostało przyjęte 31 maja 2024 r. i opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE 19 czerwca 2024 r.. Weszło w życie 26 czerwca 2024 r. i zacznie obowiązywać od 1 lipca 2025 r. Piąta edycja. Briefingi „EU Legislation in Progress” są aktualizowane na kluczowych etapach całej procedury legislacyjnej. Pierwsze wydanie zostało napisane przez Carlę Stamegnę.


Zwiększona władza i obietnice właściwszych kontroli pod hasłami prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu!?

UE przygotowuje się do przyznania AMLA daleko idących uprawnień nadzorczych nad firmami z sektora finansowego. Zgodnie z tymczasowym porozumieniem, AMLA będzie uprawniona do bezpośredniego nadzorowania niektórych rodzajów instytucji finansowych o podwyższonym ryzyku, takich jak dostawcy aktywów kryptograficznych uznanych za „wysokiego ryzyka”, którzy prowadzą działalność transgraniczną i są obecni w co najmniej sześciu państwach członkowskich.

Jednym z kluczowych obowiązków AMLA ma być opracowanie wykonawczych i regulacyjnych standardów technicznych (ITS/RTS) określonych przez unijną grupę koordynacyjną ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy, które będą miały kluczowe znaczenie dla ustanowienia wspólnego zrozumienia wśród specjalistów z różnych państw członkowskich.

Ustanowienie AMLA ma wzmocnić współpracę transgraniczną, stanowiąc znaczący krok w kierunku wspólnego celu, jakim jest zwalczanie prania pieniędzy ML [pranie pieniędzy, money laundering] i finansowania terroryzmu (TF) w perspektywie długoterminowej.
Jest to uzasadnione nie tylko ich rolą jako koordynatorów między krajowymi organami nadzoru, ale także ich odpowiedzialnością za zarządzanie siecią jednostek analityki finansowej (FIU.Net).JEDNOSTKI ANALITYKI FINANSOWEJ (FIU) - Dyrektywa 2024/1640

Wyzwanie związane z obecnymi ramami AML/CTF.

Wedle UE, jest oczywiste, że jeśli chodzi o transgraniczne zwalczanie przestępstw finansowych, obowiązujące obecnie podejście jest niewystarczające.
Argumentem miałby być łotewski bank ABLV który jest oskarżony o udział w praniu brudnych pieniędzy powiązanych z rosyjskimi i ukraińskimi klientami i łatwość, z jaką przyjmował środki od klientów bez odpowiedniej weryfikacji ich tożsamości, struktury własności i kontroli lub źródła funduszy, co umożliwiło przepływ nielegalnych funduszy przez Łotwę, które trafiły do Europy Zachodniej.

/
Można się zastanowić, dlaczego argument UE, dzieli Europę na kraje pozostałe i Europę Zachodnią!?
/

Aby sprostać tym wyzwaniom, konieczna jest modernizacja istniejących ram AML/CTF [skuteczne polityki i środki przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu]. Będzie to wymagało nie tylko wdrożenia nowych przepisów, ale także ściślejszej współpracy zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym.


Uprawnienia UE, kompetencje AMLA, rozszerzone bezpośrednie uprawnienia nadzorcze.

W początkowym procesie selekcji, który będzie odnawiany co trzy lata, AMLA będzie nadzorować do 40 grup i organizacji oraz będzie uprawniona do nakładania sankcji w celu zapewnienia zgodności. Firmy, które nie zostały wybrane podczas wstępnego procesu selekcji, będą nadal podlegać nadzorowi na szczeblu krajowym w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CTF). W przypadku niewystarczających środków Urząd może tymczasowo przejąć krajowy nadzór nad niewybranymi instytucjami finansowymi.

Oprócz bezpośredniego nadzoru nad instytucjami finansowymi wysokiego ryzyka, AMLA przejmie również zadanie koordynowania nadzoru nad innymi podmiotami finansowymi przez organy krajowe. Ponadto AMLA będzie uprawniona do orzekania i egzekwowania wiążących zasad w przypadku sporów między krajowymi organami nadzoru. Obejmuje to sytuacje, w których spory powstałyby między organami różnych państw członkowskich. Obecnie organy krajowe są autonomiczne, a spory między nimi mogą powodować znaczne napięcia między tymi organami i podważać skuteczność AMLA. W tym przypadku AMLA mogłaby jednak wykorzystać przyznaną jej władzę i egzekwować ją wiążąco w przypadku sporów.

Wstępne porozumienie stanowi również, że AMLA będzie przetwarzać zgłoszenia z sektora finansowego, a także będzie upoważniona do przeglądu zgłoszeń od pracowników organów krajowych, zapewniając przegląd łączący szczegółowość i jurysdykcję. Dzięki powierzeniu AMLA tego zadania, identyfikacja i badanie potencjalnych działań związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu może stać się znacznie bardziej wydajne, zwiększając ogólny wpływ ochrony sygnalistów.

AMLA ma za zadanie stworzyć i utrzymywać centralną bazę danych, która będzie zawierać informacje istotne dla organów nadzorczych AML/CTF dotyczące podejrzanych transakcji, osób lub podmiotów wysokiego ryzyka oraz wszelkie inne istotne informacje niezbędne do skutecznego nadzoru.


Kluczowe obowiązki AMLA.

Kluczowym elementem misji AMLA jest budowanie solidnych struktur nadzoru, co obejmuje tworzenie wspólnych zespołów nadzorczych i wspieranie ścisłej współpracy z krajowymi organami nadzoru. Ponadto AMLA musi zawrzeć umowy ułatwiające sprawną współpracę z innymi instytucjami UE i organami z krajów trzecich.

Kolejnym kluczowym obszarem dla AMLA jest poprawa mechanizmów wymiany informacji między organami krajowymi a innymi agencjami UE. Obejmuje to opracowanie odpowiednich protokołów transmisji danych, tworzenie baz danych do przechowywania i analizowania informacji istotnych dla AML/CTF oraz promowanie szkoleń i budowania umiejętności w celu wspierania skutecznego wykorzystania tych źródeł informacji.

Oczekuje się również, że AMLA odegra kluczową rolę w promowaniu dobrych praktyk i innowacji w dziedzinie AML/CTF. Obejmuje to identyfikację i rozpowszechnianie najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania i wykrywania działań związanych z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, a także wspieranie badań i rozwoju nowych technologii i podejść do zwalczania przestępstw finansowych.


Pierwsza procedura wyboru danych instytucji nastąpi w dniu 1 lipca 2025 r. i ma zostać zakończona w ciągu jednego miesiąca.


---

Nadzór finansowy poszczególnych krajów, tak dziś jak i wczoraj, posiada narzędzia, by rzetelnie pracować.
AMLA mogłaby co najwyżej poprosić o dostęp do danych i wedle uznania urzędnika z konkretnego kraju, mogłaby je dostać lub nie.
Rolą urzędnika konkretnego kraju jest chronić obywateli tegoż kraju.
A tak mamy bazę danych, skoro jest baza, to ktoś ma dostęp, inny ktoś może coś nakazać lokalnym instytucjom finansowym.
W jakim celu!? Może wyeliminowania konkurenta.

Obecnie w Polsce obowiązuje gotówkowy limit płatności w transakcjach między firmami w wysokości 15 tys. PLN.
Tymczasem w kwietniu 2024 r. Parlament Europejski przyjął przepisy mające wprowadzić w UE:
- całkowity zakaz regulowania gotówką transakcji przekraczających 10 tys. EUR,
- nadzór oraz kontrolę nad transakcjami gotówkowymi powyżej 3 tys. EUR.
- nie obowiązuje to komorników (nie są przedsiębiorcami).

Jak przedsiębiorcy i konsumenci mogą płacić za transakcje: płatności gotówkowe i bezgotówkowe

Czy jednym z "elementów", którym się AMLA zajmie będzie "przeciętny Kowalski"!?


A wszystko pod hasłem...
...pierzemy własne, nie cudze brudne pieniądze, właścicieli cudzych, nazywamy terrorystą.

---
@dżon
... czas poświęcony na ten tekst to 30 minut.