Na niby bojkot Zachodu


Kiedy 62-letnia mieszkanka Moskwy, Zoya, planowała podróż do Włoch, aby odwiedzić swoją córkę, nadarzyła się idealną okazję do zakupu zegarka Apple Watch.  Oficjalnie Apple nie sprzedaje swoich produktów w Rosji. Kalifornijski gigant technologiczny był jedną z pierwszych firm, które ogłosiły, że opuszczą kraj w odpowiedzi na pełną inwazję prezydenta Rosji Władimira Putina na Ukrainę.

Tydzień przed podróżą Zoya dokonała zaskakującego odkrycia podczas przeglądania Yandex Market, jednej z kilku rosyjskich odpowiedzi na Amazon, gdzie regularnie robiła zakupy. Apple Watch był nie tylko dostępny w sprzedaży na stronie internetowej, ale był tańszy niż we Włoszech. Zoya kupiła zegarek bez chwili wachania. Kod seryjny na zegarku, który został jej dostarczony, potwierdził, że został on wyprodukowany przez Apple w 2022 roku i przeznaczony do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

//W sklepie wyjaśniono mi, że są to oryginalne produkty Apple wprowadzane do Rosji w ramach importu równoległego. Pomyślałem, że o wiele łatwiej jest kupować online niż szukać sklepu w nieznanym kraju//.

Prawie 1400 firm, w tym wiele rozpoznawalnych na całym świecie marek, od lutego 2022 r. ogłosiło, że zaprzestanie lub ograniczy swoją działalność w Rosji w proteście przeciwko agresji wojskowej Moskwy na Ukrainę. Jednak dwa lata po inwazji wiele produktów tych firm jest nadal szeroko sprzedawanych w Rosji, w wielu przypadkach z naruszeniem sankcji nałożonych przez Zachód. Wspomagane przez legalizację importu równoległego przez rosyjski rząd, rosyjskie firmy stworzyły sieć alternatywnych łańcuchów dostaw, aby importować towary objęte ograniczeniami za pośrednictwem krajów trzecich. Firmy wytwarzające te produkty albo nie chciały, albo nie były w stanie zlikwidować tych nieoficjalnych sieci dystrybucji. Raczej nie chciały.

Ponad 1300 firm ogłosiło, że opuści Rosję lub ograniczy tam swoją działalność, zgodnie z wyliczeniami Yale School of Management.


Rosyjska gospodarka przetrwała jednak sankcje lepiej niż oczekiwano, mimo panującego przekonania, że doprowadzą Moskwę do upadku. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) produkt krajowy brutto (PKB) Rosji spadł tylko o 2,1% w pierwszym roku wojny - w porównaniu z przewidywanym spadkiem o 8,5% - i od tego czasu rośnie. Według analizy przeprowadzonej przez brukselski think tank Bruegel, realny dochód do dyspozycji Rosjan spadł o zaledwie 1% w porównaniu z 2021 r., czyli mniej niż spadek obserwowany podczas pandemii COVID-19. Początkowo, według szacunków Brugela wartość wszystkich importowanych towarów spadła o połowę w ciągu pierwszych czterech miesięcy po inwazji w porównaniu z czterema miesiącami wcześniej. Jednak od tego czasu import odrobił znaczną część strat. W całym 2022 r. import spadł tylko o 8 procent, według rosyjskiego banku centralnego, chociaż niezależni badacze oszacowali ten spadek na 15-16 procent.

Według rosyjskiego banku centralnego w 2023 r. import osiągnął 99,7% poziomu sprzed wojny. Ta nieoczekiwana odporność rosyjskiej gospodarki wynikała częściowo z alternatywnych łańcuchów dostaw. Pod koniec marca 2022 r., gdy skala exodusu korporacji z Rosji stała się jasna, Moskwa zalegalizowała import równoległy - import produktów bez zgody właściciela znaku towarowego. Import równoległy nie jest zakazany przez prawo międzynarodowe i jest dozwolony przez niektóre kraje w przypadku niektórych towarów, w tym Japonię i Wielką Brytanię.

„Najczęściej jest on wykorzystywany do zapewnienia dostaw podstawowych leków, ale w tym przypadku Rosja rozszerzyła swoje listy na bardziej powszechne towary konsumpcyjne”, zauważyła Justine Nolan, dyrektor Australijskiego Instytutu Praw Człowieka w UNSW Sydney.


Przypadek Apple, którego produkty w wielu przypadkach objęte są zachodnimi sankcjami, stanowi typowy przykład tego, jak rosyjski system importu równoległego działa w praktyce. Największy rosyjski sprzedawca detaliczny produktów Apple, re:Store, został zamknięty na kilka miesięcy „w celu oceny sytuacji” po wycofaniu się giganta technologicznego. Kiedy re:Store został ponownie otwarty we wrześniu 2022 r., sprzedawca zmienił nazwę na Restore i rozszerzył swój asortyment, sprzedając nie tylko produkty Apple, ale także suszarki do włosów, konsole do gier i inteligentne urządzenia domowe innych producentów.

Restore nie ukrywa, że korzystania z nieoficjalnych łańcuchów dostaw, przedstawiciel obsługi klienta oficjalnie mówił, że sprzedają oryginalne produkty Apple pochodzące z Chin i Dubaju. „Po nałożeniu sankcji dostawcy znaleźli sposoby na ich obejście”. Spekulował nawet, nie przedstawiając dowodów, że producenci są świadomi, że ich produkty są nadal sprzedawane w Rosji, ale i przymykali oko na tę praktykę.

Mniejsi gracze, w tym indywidualni sprzedawcy, są również zaangażowani w dostawy produktów Apple.
Yandex Market, gdzie Zoya kupiła swój Apple Watch, zawiera listę setek iPhone'ów sprzedawanych przez wielu zarejestrowanych sprzedawców detalicznych, z których niektórzy obiecują dostarczyć zamówienia w ciągu zaledwie dwóch godzin.

Zoya kupiła swój zegarek od firmy o nazwie IDstore, która oferuje w sprzedaży szeroką gamę towarów Apple, w tym komputery, smartfony, zegarki i kable. IDstore został zarejestrowany w listopadzie 2022 roku i ma jednego pracownika, według Rusprofile, strony internetowej, która agreguje dane z oficjalnych rejestrów. Na WhatsApp przedstawiciel IDstore powiedział, że firma dostarcza towary do Rosji z Indii, Malezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych i Europy.

---
znalazł@dżon

Zachód udaje, bojkotując na niby, Moskwa legalizuje w trosce by w kasie się zgadzało, wojna wojną, ale dlaczego żymianie mają być stratni!?
My się sprzeczamy, oni zgrabnie współpracują.
A w tej współpracy raczej nie chodzi o dobro obywatela, by nowszy ajfon miał.