143 państwa były za, 9 przeciw (w tym USA, Izrael, Węgry, Czechy), 25 wstrzymało się od głosu


A wątpliwe jest stanowisko kilku krajów w sprawie.

143 państwa były za, 9 przeciw (w tym USA, Izrael, Węgry, Czechy i Argentyna), a 25 wstrzymało się od głosu. Tym samym rezolucja została przyjęta. 

O czym mówi tekst rezolucji?

Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało Radę Bezpieczeństwa do ponownego rozpatrzenia sprawy dołączenia Palestyny do państw członkowskich ONZ (do przyznania Palestynie pełnego członkostwa w ONZ niezbędna jest zgoda Rady Bezpieczeństwa, która w głosowaniu 18 kwietnia 2024 r. odrzuciła rezolucję w tej sprawie).

Rezolucja stwierdza, że „Palestyna kwalifikuje się do członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 4. Karty Narodów Zjednoczonych oraz powinna zostać przyjęta do ONZ”. Rezolucja stanowi również, że Palestyna powinna zostać dopuszczona do prac i sesji Zgromadzenia Ogólnego oraz „potwierdza prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia”.  Jest tam też zapis dotyczący kwestii głosowania: "Państwo Palestyna nie ma prawa głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym".

Lista nowych przywilejów obejmuje m.in. przyznanie Palestynie prawa do wypowiadania się we wszystkich kwestiach, nie tylko tych związanych z Palestyńczykami i Bliskim Wschodem; do proponowania punktów porządku obrad i udzielania odpowiedzi w debatach; prawo do wyboru na przewodniczącego głównych komisji Zgromadzenia; prawo do udziału w konferencjach ONZ i międzynarodowych zwoływanych przez tę organizację.

 Sprzeciw Izraela

"Przyznanie Palestyńczykom pełnego członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych byłoby nagrodą dla Hamasu za zamordowanie, zgwałcenie i porwanie ponad tysiąca Izraelczyków 7 października. To jedynie wzmocni pozycję Iranu i Hamasu w destabilizacji regionu" - komentują w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych izraelskie władze.

Głos zabrał  m.in. Ja'akow Liwne, ambasador Izraela w Polsce. Na platformie X napisał:

"Polska popierająca członkostwo Palestyny w ONZ po masakrze 7 października to:

1. Niebezpieczny precedens nagradzania agresora.
2. Kontynuacja antyzachodniej decyzji z 1988 roku pod przewodnictwem Sowietów o uznaniu państwa palestyńskiego.
3. Nagradzanie Iranu i Hamasu przeciwko stanowisku USA i Izraela.
4. Całkowite naruszenie Karty ONZ dla celów politycznych.
To decyzja błędna i szkodliwa dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski".

Ponowne głosowanie nad przyjęciem Palestyny do ONZ ma miejsce siedem miesięcy po rozpoczęciu wojny między Izraelem a palestyńskim Hamasem. Izrael w tym czasie nieprzerwanie atakuje Strefę Gazy. 

Palestyńska ambasador przy ONZ Riyad Mansour powiedziała, że głos "na tak" jest głosem za istnieniem Palestyny.


Przeciw opowiedziało się dziewięć (Izrael, USA, Czechy, Węgry, Mikronezja, Nauru, Palau, Papua Nowa Gwinea i Argentyna).

Węgry to Orban.
Orban 'bywa' popularny na tutejszym forum.
Co ma Orban do palestyńczyków!?
W co grają Czesi!?

Magyarország Izrael mellett szavazott az ENSZ-ben (Węgry głosują za Izraelem w ONZ)

Z Węgier jeszcze jeden materiał...

Sokkoló felvételek: szélsőbalos csőcselék rohamozott meg egy székesegyházat Írországban (Szokujące nagranie tłumu lewicowych ekstremistów szturmujących katedrę w Irlandii)

Propalestyńscy protestujący zaatakowali kościół w Irlandii.
Antychrześcijańscy protestanci zakłócili w niedzielę mszę w Katedrze Mariackiej w Dublinie. 
Nagrania rozpowszechniane w mediach społecznościowych pokazują lewicowych aktywistów maszerujących do katedry, w tym z palestyńskimi flagami uniesionymi w powietrze.

Co jest szokującego w tym, że 'OBOJĘTNIE KTO, OBOJĘTNIE GDZIE' opowiada się za Palestyńczykami!?

Popatrzmy, z czystej ciekawości na Google i na wyniki wyszukiwania po węgiersku.
Nie jestem tłumaczem węgierskiego, ale 'ensz szavazás palesztináról 2024', znaczy mniej więcej (wedle różnych tłumaczy), Głosowanie ONZ w sprawie Palestyny ​​w 2024 r.
Popatrzmy, jak Węgrzy są informowani (samo zapytanie wysyłam z kraju/IP Węgry)!?

Ensz szavazás palesztináról 2024 (wyniki od 1 maja do dziś)

Być może to moja wina, może niewłaściwie szukam, ale nie ma tam żadnych informacji, dlaczego Orban ma takie, a nie inne stanowisko.


Różne stanowiska w Europie.
W UE to głównie państwa Europy Środkowej i Wschodniej uznały do tej pory państwo palestyńskie. Jednak niektóre z tych krajów, przede wszystkim Czechy i Węgry, są obecnie postrzegane bardziej jako zwolennicy Izraela, mimo że utrzymują pełne stosunki dyplomatyczne z Palestyńczykami.

Czy kolejne państwa UE uznają Palestynę?

Nie jest to z resztą pierwszy raz, jako że przykładem podziału państw członkowskich UE w odniesieniu do konfliktu izraelsko-palestyńskiego może być wniosek ONZ z 30 grudnia 2022 o zwrócenie się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o opinię w sprawie prawnych implikacji izraelskiej okupacji terytorium Palestyny. Rezolucja została przyjęta, przy czym kraje UE głosowały, np. Niemcy, Holandia, Węgry przeciwko Polska, Belgia, Irlandia za, a Francja, Hiszpania wstrzymały się od głosu. Pokazuje to, że państwa członkowskie ponownie sprzeciwiają się swoim własnym rezolucjom, takim jak „Deklaracja Berlińska UE z 1999 r., która wyjaśniała problem palestyński i wspierała uznanie przyszłego państwa palestyńskiego” .

Postawa Unii Europejskiej wobec wojny Hamas – Izrael

25 państw wstrzymało się od głosu (m.in. Niemcy, Austria, Kanada, Holandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Rumunia i Ukraina).
W co gra Ukraina, wstrzymując się, drugostronnie żądając od całego świata... więcej, coraz więcej!?

W co grają rzymianie z USA i Izraela, tłumaczyć nie trzeba.

---
@dżon