każdy ma taką na jaką zasłużył, każdy może też protestować, o ile się nie martwi, tym co może go spotkać


25 grudnia w Moskwie uroczyście zapalono pierwszą świecę chanukową.

Na Placu Rewolucji odbyła się ceremonia zapalenia tej 'pierwszej świecy', tak poinformowała służba prasowa naczelnego rabina Rosji.
Zapalanie chanukowej menory w samym centrum stolicy stało się już tradycją.
Wydarzenie to co roku przyciąga nie tylko członków społeczności, ale także mieszkańców i gości miasta.

W uroczystości wziął udział naczelny rabin Rosji Berl Lazar.
Zapalił on pierwszą świecę i zwrócił się do publiczności z uroczystym przemówieniem.

„Dziś po raz 35. zapalamy świece chanukowe na centralnych placach Moskwy. To święto powinno być obchodzone tak, aby światło świec było widoczne dla ludzi na całym świecie. Musimy rozpowszechniać wiadomości o cudzie Chanuki, aby ta lekcja dotarła do każdego człowieka. Nawet jedna mała świeca chanukowa może sprawić, że zniknie cała ciemność, która jest w naszych sercach i wokół nas. W tym roku Chanuka obchodzona jest w przeddzień nowego roku. Jest to czas, w którym możemy dostrzec pozytywne nastawienie, nowe zmiany i nadzieję. To święto daje każdemu z nas pokój, pewność, że z pomocą Boga wszystkie problemy zostaną za nami, że pokonamy wszystkie trudności i zobaczymy światło w przyszłości”.
- tak mówił naczelny rabin Rosji.

Borukh Gorin, gospodarz uroczystości, szef Departamentu Public Relations FEOR, redaktor naczelny wydawnictwa „Knizhniki”, z kolei stwierdził: „W mrocznych czasach, kiedy Świątynia została zbezczeszczona, było święto, które dało nam światło, które zapalaliśmy przez te wszystkie tysiące lat. Jeśli wtedy zapaliliśmy lampę tylko w Świątyni, to teraz to światło płonie w milionach żydowskich domów, na placach, na wszystkich kontynentach, w zupełnie innych miejscach i w zupełnie innym czasie. I nic nie może zgasić tego ognia. Wydaje nam się, że żyjemy w bardzo mrocznych czasach. I gdyby nie to światło, być może stracilibyśmy nadzieję, moglibyśmy powiedzieć, że świat stacza się ku złu. Chanuka jest na to najlepszą odpowiedzią. Światło zależy od nas. Chcesz uczynić świat jaśniejszym miejscem, zapal światło wokół siebie”.

Święto Chanuka potrwa osiem dni. Rozpoczęło się wieczorem w środę, 25 grudnia 2024 roku, a zakończy o zmroku w czwartek, 2 stycznia 2025 roku. Każdego wieczoru w domach, synagogach i na placach zapalane będą światła chanukowe: za każdym razem liczba płonących świec będzie rosła. Chanuka niesie przesłanie światła zwyciężającego nad ciemnością i przypomina nam, że wiele na świecie zależy od dobrych uczynków i jedności między ludźmi.

Berl Lazar zapalił świąteczną lampę w centrum Moskwy z okazji święta Chanuka.

Wspomina o tym fakcie nawet ТАСС pisząc: Rytuał symbolizuje zwycięstwo światła nad ciemnością.

W dniu rozpoczęcia żydowskiego święta Chanuka na placach wielu rosyjskich miast zapalane są świece, rytuał ten symbolizuje zwycięstwo światła nad ciemnością. Wierzący zapalają również menorę - osiem świeczników w swoich domach, dodając jedną świecę każdego wieczoru.

Pamiętajmy...
„Po raz 35. zapalamy chanukiję tutaj w Moskwie i zawsze wybieramy centralne place, aby to światło mogli zobaczyć nie tylko ci, którzy są w pobliżu, ale także ludzie z całego świata”.

Rabi, Berel Lazar:

Pierwsza Chanuki została oświetlona na ulicach Moskwy w 1990 roku. To było na nasypie Frunzenskaya, naprzeciwko Młota.
W 1991 roku w pobliżu Białego Domu zainstalowano Chanunę, a następnie odbył się pierwszy koncert Chanuknaly w CDS. Jak pamiętacie, były to wyjątkowe dni: upadło królestwo wojowniczej siedziby, ludzie byli pełni optymizmu, mieli nadzieję, że wolność nadejdzie teraz, a wszystkie ich problemy zostaną rozwiązane same.

O obchodach Chanuki w czasach sowieckich.
Przyjechałem do Moskwy w 1987 roku. To był już czas restrukturyzacji - łatwiej było oddychać, ale strach wciąż tkwił głęboko w sercach ludzi. Zobaczyłem, że ludzie próbują ukryć swoją żydowskość, a tym bardziej przestrzeganie naszych religijnych praw i przykazań.
Chanuka, jeśli zostanie zauważona, to w wąskim okręgu rodzinnym, za zasłonami, tak żeby nikt nie widział ośmiu świeczników na stole. A przy wszystkich zasłonach Chanuka była zapalona nie w pobliżu okna, ale w pobliżu zamkniętych drzwi - gdyż niebezpieczne jest przestrzeganie zwyczajów święta w miejscach publicznych.

(zawsze mi się wydawało, że dla Boga to żaden kłopot dostrzec, co za zamknietymi drziami, jaki cel więc w oknach!?)

Ten strach przed epoką sowiecką, starsze pokolenie wciąż pamięta, więc za każdym razem, gdy ludzie przychodzą na plac, aby cieszyć się światłem Chanku, wielu starszych ludzi ma łzy w oczach. Dla nich publiczne świętowanie jest nadal cudem!

Z tego wynika, że dzisiejsza Rosja, nie ma zbyt wiele wspólnego, z dawnym imperium radzieckim.
Imperium ma wiele wspólnego a nami.
My, a i nasi 'dygnitarze', również skrywali, skrycie, choinki świąteczne czy krzyże.

Dziś my możemy nawet poprotestować, ciekawe czy Rosjanie również mogą!?

W roku ubiegłym, wieczór otworzył dyrektor generalny Moskiewskiego Centrum Społeczności Żydowskiej, Rabin Mordechai Weisberg, wraz z chórem moskiewskiej szkoły żydowskiej „Heder Menachem”. Czyli mają jak i my mamy 'jakieś centrum' . Dobrze wiedzieć, że nie tylko my ulegliśmy, uległa i potęga. Nie wiem tylko kto uległ pierwszy!?

W 2001 roku zostało powiedziane: W tym roku było już tyle zła i mroczna. Chanuka jest świętem światła, musimy wynieść światło na ten świat i w ten sposób przezwyciężyć zło” – powiedziała Esther Yungrejs

(ja dodam, zło, które sami czynicie, dziś je chcecie 'przezwyciężać, nie lepiej się 'obwiesić', zło samo zniknie!?)

Ludzie ze złymi intencjami chcieli zniszczyć naszą cywilizację, ale Chanuka jest świętem walki ze złem. Chanuka to wyjątkowe święto dla wszystkich Żydów, które rozpoczęło się ponad 2000 lat temu. Skoro Żydów, to czy np. Polaków, czy np. Rosjan, też może to światło zbawić!?



Jest jednak różnica między naszą, a ich chanuką, mianowicie my mamy 'swojego' Brauna, kogo mają Rosjanie!?


Przypalał i Żełeński, choć nie wiem czy się zaciągał...


Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w ceremonii zapalenia świec chanukowych wraz z rabinami z całego kraju. Ceremonia rozpoczęła się od błogosławieństwa udzielonego przez naczelnego rabina Dniepru, Szmuela Kamienieckiego. Przypomniał on symbolikę Chanuki - święta światła i cudów. „Walka między światłem a ciemnością trwa. Widzimy, że dzięki wam oś zła staje się coraz słabsza i wkrótce zwyciężymy. Zapalimy te świece, pokładając nadzieję w Bogu - On nam pomoże, i będziemy modlić się razem ze wszystkimi, aby wkrótce być świadkami wielkich cudów” - zauważył rabin.

Tak sobie wspólnie 'przypalaja', choć w miedzyczasie, okazyjnie się mordują ci u nas, ci u nich, ci wszędzie, jednocześnie mówiąc o przezwyciężaniu zła.
Skoro, jednak wszyscy 'przypalają', to skąd to zło!?

Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy met on Wednesday with a delegation of rabbis to light candles for the first night of Hanukkah
Czego się nie robi dla władzy!?
Putin kissed the Quran during a visit to the Prophet Isa Mosque in Grozny, Chechnya, he was accompanied by Chechen leader Ramzan Kadyrov.
путин зажигает хануку
ЕВРЕЙСКОЕ ОБЪЕДИНЕНИЕ ХАБАД ПРАВИТ РОССИЕЙ И УКРАИНОЙ, ОНИ ДЕРЖАТ ПУТИНА У ВЛАСТ
ДАВИД ААРОНОВИЧ МЕНДЕЛЬ - ПО ПАСПОРТУ ДМИТРИЙ МЕДВЕДЕВ

Czy 'prawo'sławna cerkiew ma jakieś stanowisko w sprawie!?

Tutejsi 'rosjanie', nim zaczną na naszą chanukę narzekać, niech ponarzekają nieco na własną.
Może(my), również pokazać jak 'radzimy' sobie z naszą, może wezmą przykład, a i nie spotka ich za to jaka kara.

... bardzo polecam w linki poklikać...


/
Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin pogratulował społeczności żydowskiej Rosji święta Chanuki, zwracając uwagę na wkład społeczności w wzmocnienie dialogu międzywyznaniowego. 
Gratulacje dla całej społeczności żydowskiej w święto Chanuki, która daje wiarę w cud, symbolizuje odnowę duchową, zwycięstwo światła i dobra. Tradycyjne wartości, pamięć historyczna, miłość do Ojczyzny jednoczą naszych wielonarodowych ludzi. Szanujeny jest wkład społeczności żydowskiej w wzmocnienie dialogu międzyreligijnego i edukację młodszego pokolenia” – powiedział Wołodin, którego słowa są podane na stronie internetowej izby parlamentu.
Rosyjski premier Michaił Miszuhustin pogratulował również rosyjskim Żydom w święto. W swoim przesłaniu do wodzów Rosji Berd Lazar, Adolf Shaevich i prezydent Federacji Społeczności Żydowskich Aleksandra Boroda zauważył pokojowe współistnienie przedstawicieli różnych wyznań i narodowości w kraju. 
Miszustin dodał, że tradycja zapalania świec na pamiątkę znaczących wydarzeń z przeszłości jest starannie zachowana i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według premiera inspiruje wierzących do dobrych uczynków.
Szczerze życzę wszystkim rosyjskim Żydom zdrowia i szczęścia. Niech nadchodzące wakacja przyniesie radość i dobrobyt waszym domom” – podsumował premier.
/

Ja także życzę żydom rosyjskim, tego co poprzednicy, a jako, że nic nie dzieje się bez błogosławieństwa 'najwyższego', to pewnie i on im tak życzy.
Niemniej współczuję Rosjanom, że podobnie jak u nas, ich władze, naszym są podobne.

---
@dżon